Co přinese zpřísnění hypoték

Od 1.10.2018 se výrazně zpřísňují podmínky pro získání hypotéky. Většina lidí si dnes může od banky půjčit 80 procent z hodnoty nemovitosti. Pouhých 15 procent žadatelů pak výjimečně 90 procent. Zbytek je potřeba doplatit z vlastních zdrojů.

Dříve řada kupujících obcházela pravidla tím, že chybějící vlastní prostředky doplnila nebo nahradila úvěrem obvykle ze stavebního spoření. ČNB proto stanovila opatření, která se budou týkat nejenom hypotéky, ale i všech dalších půjček žadatele.

Nově teď začne platit, že  celková výše dluhu nesmí přesáhnout devítinásobek ročního čistého příjmu. A aby toho nebylo málo, tak všechny splátky by neměly překročit 45 procent čistého měsíčního příjmu. Ale jak už to bývá i zde může banka výjimečně přimhouřit oko a tolerovat překročení o 5 procent.

Cílem těchto opatření je zamezit dalšímu růstu cen nemovitostí především v Praze a předejít tak případné hypoteční krizi.

 

Nicméně se domnívám, že na většinu zájemců o koupi bytu v Havířově tyto opatření nemusí mít až tak zásadní dopad. Ceny bytů v našem regionu zejména v porovnání s Brnem a Prahou jsou nízké.

Například byt o velikosti 3+1 v Havířově Městě nebo Podlesí se dá aktuálně pořídit od 800 tis. do 1,5 mil. v návaznosti na technický stav a konkrétní lokalitu. Byt 2+1 v téže lokalitě koupíte od cca 700 tis. Na Šumbarku jsou potom byty podstatně levnější.

Složitější situace však může nastat pro lidi, kteří si budou chtít pořídit drahé nemovitosti. Hlavně pak ve velkých městech, kde nemusí kupujícím stačit ani nadprůměrné příjmy na získání hypotéky.

Pokud si ale o úvěr u zažádáte do konce září, budou stále ještě platit u většiny bank starší pravidla.

Adam Gombos

 

Adam Gombos
Díky 20letým zkušenostem v realitách pomáhám lidem prodat nemovitosti rychle, bezpečně a výhodně. Jsem tátou Adélky a Lindy, partnerem, podnikatelem, realitním makléřem, investorem a také autorem ebooku Jak výhodně prodat nemovitost v 9 krocích.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů