„Trošku uklidím, udělám nějaké ty fotky, anebo i bez fotek to dám na internet. Kupující se beztak pohrnou.“ Tak tohle rozhodně nestačí, alespoň pokud chcete prodat byt za slušné peníze. Nejbláznivější na tom všem je, že většina lidí přesně takto uvažuje a postupuje.
Jestli opravdu chcete získat za váš byt co nejvyšší cenu, měli byste se zaměřit na přípravu bytu před prodejem, kvalitní fotografie a vhodný způsob inzerce. Součástí úspěšného prodeje je ale i správné nastavení ceny.
Úspěšný prodej krok za krokem
- Pečlivě připravte byt před prodejem – vyvoláte tím pozitivní emoce a zaujmete kupujícího.
- Pořiďte kvalitní fotografie – vyvarujte se tmavých, rozmazaných a nic neříkajících fotografií.
- Nepodceňte marketing – jakou formou a kde budete inzerovat, abyste oslovili co nejvíce zájemců o koupi.
- Správně nastavte cenu, aby nebyla příliš vysoko a ani nízko.
Pokud jeden z těchto kroků podceníte nebo vynecháte, nebude to fungovat.
Dnes se s vámi podělím o pár tipů, jak připravit byt před nafocením a také před každou prohlídkou. Cílem je vytvořit takový prostor, který bude příjemný pro většinu lidí. Jsem přesvědčený, a mé dlouholeté zkušenosti to potvrzují, že přípravou zvýšíte atraktivitu a zároveň i hodnotu vašeho bytu.
Nejdříve je potřeba se od vašeho domova duševně oprostit, abyste mohli provést potřebné úpravy. Vždyť ho stejně prodáváte. Třeba dekorace, které jsou příjemné pro vás, už nemusí být příjemné pro ostatní.
TIP: Pozvěte si na pomoc přátele, kteří nemají k vašim věcem citové pouto, aby vám pomohli s rozhodováním. Mějte na paměti, že první dojem většinou rozhoduje o tom, jestli prodáte, nebo neprodáte.
Kde byste se cítili lépe?
Zkuste si sami sebe představit v roli kupujícího. Jaké byste měli očekávání od nového bydlení? Co by vás odradilo, a co naopak přimělo ke koupi?
Odstraňte přebytečné kousky nábytku, které jenom zabírají prostor či evidentně nezapadají. Roztáhněte žaluzie, závěsy a záclony, aby do interiéru pronikalo co nejvíce světla. V tmavších místnostech rozsviťte. Kupující potřebuje vidět prostor, aby mohl plánovat, jak si zařídí své vlastní bydlení.
Opravte praskliny nebo díry ve zdech. Pokud stěny působí zašlým dojmem nebo jsou špinavé, rovnou vymalujte. Ideálně použijte neutrální bílou barvu, ať interiér působí světle a prostorně. Doplňte lišty kolem plovoucích podlah, chybějící obklady či dlažbu. Opravte kapající kohoutky. Poškozená silikonová těsnění kolem vany nebo sprchovacího koutu opravte nebo vyměňte za nová.
POZOR: V žádném případě se nejedná o zatajování nebo zakrývání případných vad.
Pořádek a čistota patří mezi základní faktory, které podpoří hodnotu vašeho bytu. Vydrhněte sporák, vyčistěte koupelnu a záchod. V kuchyni umyjte nádobí a ukliďte celou pracovní desku. Vše vykliďte, zejména věci denní potřeby, jako jsou hadříky, houbičky, mycí prostředky a drobné spotřebiče (toustovač apod.)
Umyjte okna, pokud se už přes ně nedá dívat. Vytřete či vysajte podlahy. V ložnici a dětském pokoji povlečte čisté a voňavé povlečení nebo použijte pěkný přehoz. Udělejte pořádek na pracovním stole a v policích. Ukliďte hračky a volně pohozené oblečení.
TIP: Nebojte se vyhazovat nepotřebné věci. Určitě jste to už dávno chtěli udělat a při stěhováním se vám to bude hodit.
Odstraňte veškeré osobní fotografie, diplomy, magnetky na ledničce, aby si kupující mohl lépe představit svůj nový domov. V koupelně ukliďte zubní kartáčky, sprchovací gely, rozvěšené ručníky, zkrátka uschovejte veškerou osobní hygienu.
Zajistěte, aby domácí mazlíčci nebyli u prohlídky přítomni. Nikdy nevíte, jestli zájemce netrpí alergií nebo prostě jenom nesdílí podobný koníček. Budete se tak moci na plno věnovat příchozím zájemcům.
Kuchyň můžete například doladit mísou s ovocem. Obývací pokoj pak dekoračními polštáři na sedačce nebo čerstvými květinami.
Před každou prohlídkou byt pořádně vyvětrejte. Uvařte třeba čerstvou kávu, aby interiérem prolínala příjemná vůně.
Nepouštějte se do rekonstrukce bytu před plánovaným prodejem (pokud nejste odborník či majitel stavební firmy). Vaše úpravy se nemusí líbit a kupující je neocení. Nakonec by se mohlo stát, že budete rádi, když se vám investice vůbec vrátí.
I malá investice (cca 3–15 tisíc korun, v návaznosti na velikost bytu) a pár hodin práce může zvýšit hodnotu vašeho bytu až o desítky tisíc.
Z dnešního dílu je to vše. Příště si budeme povídat o tom, jak správně byt nafotit a jak efektivně přistoupit k inzerci a propagaci bytu. Přidejte si stránku do oblíbených a neunikne vám žádný nový článek.
Líbil se vám článek? Našli jste užitečné informace? Dejte mu lajk, nebo sdílejte na sociálních sítích.